| Manufacturer Part Number: | MFP-25BRD52-91K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 91K OHM 1/4W 0.1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MFP-25BRD52-91K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MFP-25BRD52-91K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MFP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MFP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 91k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MFP-25BRD52-91K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MFP-25BRD52-91K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MFP-25BRD52-91K is new and unused, you can buy MFP-25BRD52-91K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MFP-25BRD52-91K.
| CL21B103KEFNNNE | 10000pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B103KEFNNNE.pdf | |
| B88069X800T502 | GDT 270V 2.5KA THROUGH HOLE | B88069X800T502.pdf | |
| SIT8918AE-18-33E-25.000000E | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT8918AE-18-33E-25.000000E.pdf | |
| SRU1048A-220Y | 22µH Shielded Wirewound Inductor 2.6A 55 mOhm Max Nonstandard | SRU1048A-220Y.pdf | |
| ST16C552CJ68-F | IC UART FIFO PAR 16B DUAL 68PLCC | ST16C552CJ68-F.pdf | |
| 7017X7 | Green LED Indication - Discrete 2.1V 0603 (1608 Metric) | 7017X7.pdf | |
| CRCW06033M24FKEA | RES SMD 3.24M OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06033M24FKEA.pdf | |
| ERJ-1GNF4533C | RES SMD 453K OHM 1% 1/20W 0201 | ERJ-1GNF4533C.pdf | |
| 1735610-1 | CONN PLUG ASSY 29POS BLK | 1735610-1.pdf | |
| 87606-408LF | 16 Position Receptacle Connector Tin 0.100" (2.54mm) Through Hole | 87606-408LF.pdf | |
| CRCW12102R32FKEA | RES SMD 2.32 OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW12102R32FKEA.pdf | |
| MBA02040C1653FC100 | RES 165K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C1653FC100.pdf |