| Manufacturer Part Number: | MFP-25BRD52-56K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 56K OHM 1/4W 0.1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MFP-25BRD52-56K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MFP-25BRD52-56K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MFP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MFP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MFP-25BRD52-56K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MFP-25BRD52-56K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MFP-25BRD52-56K is new and unused, you can buy MFP-25BRD52-56K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MFP-25BRD52-56K.
| M39003/01-2838H | 1.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-2838H.pdf | |
| T86E337M6R3EBAL | 330µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 300 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T86E337M6R3EBAL.pdf | |
| ELL-6UH150M | 15µH Shielded Wirewound Inductor 1.6A 79 mOhm Nonstandard | ELL-6UH150M.pdf | |
| IDT23S09T-1DC8 | IC CLK BUFFER ZD 2.5V 16-SOIC | IDT23S09T-1DC8.pdf | |
| 50739140333600 | Incandescent Panel Indicator Yellow 14V | 50739140333600.pdf | |
| 3362U-1-251R | 250 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3362U-1-251R.pdf | |
| VE-BV4-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VE-BV4-EX-F2.pdf | |
| VI-23Z-CY | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-23Z-CY.pdf | |
| SJTG06RT-24-46P | 46 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | SJTG06RT-24-46P.pdf | |
| DCMN8H8POL4A191K87 | COMBO-D 8W8 PIN STR PCB TIN | DCMN8H8POL4A191K87.pdf | |
| 10017657-20220 | SHIELD PLUS FRAME PLUS INSULATOR | 10017657-20220.pdf | |
| KX04C15000J0G | 4 Position Terminal Block Plug, Blade Pins 0.591" (15.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | KX04C15000J0G.pdf | |
| RN65E2431DRE6 | RES 2.43K OHM 1/2W .5% AXIAL | RN65E2431DRE6.pdf |