| Manufacturer Part Number: | MFP-25BRD52-1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 39010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MFP-25BRD52-1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MFP-25BRD52-1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Leaded Resistors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | MFP Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MFP | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MFP-25BRD52-1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MFP-25BRD52-1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MFP-25BRD52-1K is new and unused, you can buy MFP-25BRD52-1K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MFP-25BRD52-1K.
| 860240572002 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860240572002.pdf | |
| VJ0805D241JXCAJ | 240pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D241JXCAJ.pdf | |
| MBRB10150CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 150V 5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB10150CT.pdf | |
| 1N5376AE3/TR13 | Zener Diode 87V 5W ±10% Through Hole T-18 | 1N5376AE3/TR13.pdf | |
| EXC-28CE121U | 4 Line Common Mode Choke Surface Mount 120 Ohm @ 100MHz 140mA DCR 2 Ohm | EXC-28CE121U.pdf | |
| 8N3Q001LG-0044CDI8 | Clock Oscillator IC 125MHz, 100MHz, 155.52MHz, 166.628571MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0044CDI8.pdf | |
| EP4SGX290NF45I4N | IC FPGA 920 I/O 1932FBGA | EP4SGX290NF45I4N.pdf | |
| RP15-2412DFW/P | CONV DC/DC 15W 9-36VIN +/-12VOUT | RP15-2412DFW/P.pdf | |
| V24B28E250B | CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W | V24B28E250B.pdf | |
| VI-2T3-EW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VI-2T3-EW-F4.pdf | |
| RJHSEG08704 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Unshielded | RJHSEG08704.pdf | |
| 3429-6202-UG | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 3429-6202-UG.pdf | |
| T37153-23-0 | 23 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37153-23-0.pdf | |
| RCL12187R15FKEK | RES SMD 7.15 OHM 1W 1812 WIDE | RCL12187R15FKEK.pdf | |
| RN60D4000FRE6 | RES 400 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D4000FRE6.pdf |