| Manufacturer Part Number: | MFN-25FRF52-75K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MFN-25FRF52-75K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MFN-25FRF52-75K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MFN | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 75k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MFN-25FRF52-75K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MFN-25FRF52-75K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MFN-25FRF52-75K is new and unused, you can buy MFN-25FRF52-75K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MFN-25FRF52-75K.
| MAL215976121E3 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.6 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215976121E3.pdf | |
| MKP385418125JKI2B0 | 0.18µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm) | MKP385418125JKI2B0.pdf | |
| ASC10DRYH-S13 | CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND | ASC10DRYH-S13.pdf | |
| STTH8R04DI | DIODE GEN PURP 400V 8A TO220AC | STTH8R04DI.pdf | |
| MAX14763ETA+T | 1 Circuit IC Switch 2:1 2 Ohm 8-TDFN-EP (3x3) | MAX14763ETA+T.pdf | |
| CB10LH102M | 1k Ohm 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1 Turn Side Adjustment | CB10LH102M.pdf | |
| VI-J7P-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VI-J7P-IY-F2.pdf | |
| HS15 120R F | RES CHAS MNT 120 OHM 1% 15W | HS15 120R F.pdf | |
| TRR01MZPJ682 | RES SMD 6.8K OHM 5% 1/16W 0402 | TRR01MZPJ682.pdf | |
| GTS06F22-2P | GT 3C 3#8 PIN PLUG | GTS06F22-2P.pdf | |
| 0026482240 | 24 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Gold | 0026482240.pdf | |
| RCP2512W270RJS2 | RES SMD 270 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512W270RJS2.pdf | |
| CRCW1206115KFKEB | RES SMD 115K OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW1206115KFKEB.pdf |