| Manufacturer Part Number: | MFN-25FRF52-56K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 56K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MFN-25FRF52-56K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MFN-25FRF52-56K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MFN | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MFN-25FRF52-56K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MFN-25FRF52-56K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MFN-25FRF52-56K is new and unused, you can buy MFN-25FRF52-56K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MFN-25FRF52-56K.
| 250MXG220MEFCSN20X25 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 250MXG220MEFCSN20X25.pdf | |
| 0224003.DRT2W | FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG | 0224003.DRT2W.pdf | |
| 0743011200 | HDM BP EXT TL OPEN END 30 SAU | 0743011200.pdf | |
| GCM10DCCS | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | GCM10DCCS.pdf | |
| IHLP2525CZER1R5M06 | 1.5µH Shielded Molded Inductor 9A 14.5 mOhm Nonstandard | IHLP2525CZER1R5M06.pdf | |
| F-51852GNFQJ-LG-ALN | Graphic LCD Display Module Transmissive Black FSTN - Film Super-Twisted Nematic Parallel/Serial 2.8" (71.12mm) 128 x 64 | F-51852GNFQJ-LG-ALN.pdf | |
| XTEAWT-02-0000-00000BG50 | LED Lighting XLamp® XT-E White, Cool 6200K 2.85V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XTEAWT-02-0000-00000BG50.pdf | |
| MP4-2W-4NN-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP4-2W-4NN-00.pdf | |
| ERA-2AEB121X | RES SMD 120 OHM 0.1% 1/16W 0402 | ERA-2AEB121X.pdf | |
| AHDF26A-KG-TAXB-R | 26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | AHDF26A-KG-TAXB-R.pdf | |
| 0022032092 | 9 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0022032092.pdf | |
| 86832-120HLF | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 86832-120HLF.pdf | |
| 11-140-Y | 11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 11-140-Y.pdf | |
| EO190102A0J0G | 19 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | EO190102A0J0G.pdf | |
| 1829170000 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1829170000.pdf |