| Manufacturer Part Number: | MFN-25FRF52-47K |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 47K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MFN-25FRF52-47K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MFN-25FRF52-47K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Yageo | |
| Series | MFN | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Moisture Resistant | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MFN-25FRF52-47K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MFN-25FRF52-47K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Yageo all series components. The condition of MFN-25FRF52-47K is new and unused, you can buy MFN-25FRF52-47K Yageo with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MFN-25FRF52-47K.
| C0603C474K9RACTU | 0.47µF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C474K9RACTU.pdf | |
| C3216X8R1E155K160AE | 1.5µF 25V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X8R1E155K160AE.pdf | |
| GSC12DRAH-S734 | CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD | GSC12DRAH-S734.pdf | |
| ACM12DSEI-S243 | CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET | ACM12DSEI-S243.pdf | |
| ACC12DTMN | CONN EDGECARD 24POS .100" | ACC12DTMN.pdf | |
| CM531213 | SCR Module 1200V 205A Series Connection - All SCRs Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | CM531213.pdf | |
| VE-25W-CV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W | VE-25W-CV-F3.pdf | |
| SDI12-12-UD2-P6 | 12V 12W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input | SDI12-12-UD2-P6.pdf | |
| DDMM36H4PN | 36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DDMM36H4PN.pdf | |
| 14311014102000 | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 14311014102000.pdf |