| Manufacturer Part Number: | MDPC2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Switchcraft Inc. |
| Product Category: | Barrel - Audio Connectors |
| Available Quantity: | 10409 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.46mm ID (0.097") Phone Jack Mono Connector Solder |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDPC2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDPC2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Switchcraft RoHS Info | |
| Online Catalog | Switchcraft Inc | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Barrel - Audio Connectors | |
| Manufacturer | Switchcraft Inc. | |
| Series | Micro-D JAX® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Phone Jack | |
| Gender | Female | |
| Signal Lines | Mono | |
| Industry Recognized Mating Diameter | 2.46mm ID (0.097") | |
| Actual Diameter | 0.101" (2.57mm) | |
| Number of Positions/Contacts | 2 Conductors, 3 Contacts | |
| Internal Switch(s) | Single Switch | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | - | |
| Insulation Color | - | |
| Voltage - Rated | - | |
| Current Rating | - | |
| Mating Length/Depth | - | |
| Contact Material - Plating | Nickel | |
| Body Material | - | |
| Body Color | Silver, Black | |
| Includes | 1 pc - 1 Connector | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDPC2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDPC2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Switchcraft Inc. all series components. The condition of MDPC2A is new and unused, you can buy MDPC2A Switchcraft Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDPC2A.
| VJ0603D2R7BLCAP | 2.7pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D2R7BLCAP.pdf | |
| 4802.2310 | 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo Connector Solder Eyelet(s) | 4802.2310.pdf | |
| EEM06DCMI-S288 | CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND | EEM06DCMI-S288.pdf | |
| ECM10DKDS | CONN EDGECARD 20POS .156" | ECM10DKDS.pdf | |
| BSS138BKW,115 | MOSFET N-CH 60V SOT323 | BSS138BKW,115.pdf | |
| A3P125-QNG132I | IC FPGA 84 I/O 132QFN | A3P125-QNG132I.pdf | |
| 808-38725 | Fiber Optic Transceiver Module Ethernet 1.25Gbps 3.3V LC Duplex Pluggable, SFP | 808-38725.pdf | |
| VE-J0H-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VE-J0H-CY-F1.pdf | |
| VI-2N0-EU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | VI-2N0-EU-F1.pdf | |
| VE-J6K-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-J6K-IX-F2.pdf | |
| ESC49DRYH | CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD | ESC49DRYH.pdf | |
| 97-3106A20-8PY-940 | AB 6C 4#16, 2#8 PIN PLUG | 97-3106A20-8PY-940.pdf | |
| OQ15758100J0G | 15 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ15758100J0G.pdf | |
| AC01000001007JA100 | RES 0.1 OHM 1W 5% AXIAL | AC01000001007JA100.pdf |