| Manufacturer Part Number: | MDK950-22N1W |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 2200V (2.2kV) 950A Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MDK950-22N1W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MDK950-22N1W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 2200V (2.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 950A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 500A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 18µs | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50mA @ 2200V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MDK950-22N1W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MDK950-22N1W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of MDK950-22N1W is new and unused, you can buy MDK950-22N1W IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MDK950-22N1W.
| P2000SB | SIDACTOR BI 180V 250A DO-214AA | P2000SB.pdf | |
| HM2P70PD5111N9 | 154 (110 + 44 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HM2P70PD5111N9.pdf | |
| TLV2452CD | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV2452CD.pdf | |
| NLU2G17MUTCG | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-UDFN (1.2x1) | NLU2G17MUTCG.pdf | |
| 72V251L15PFGI | IC FIFO SYNC 4096X18 15NS 32QFP | 72V251L15PFGI.pdf | |
| 74F109SJ | IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOP | 74F109SJ.pdf | |
| LTC3672BEDC-2#TRPBF | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (2) 2.25MHz 8-WFDFN Exposed Pad | LTC3672BEDC-2#TRPBF.pdf | |
| 66925-533LF | 66 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 66925-533LF.pdf | |
| 10103958-001LF | 18 Position Spring Compression Contact, Non-Gendered Connector Surface Mount | 10103958-001LF.pdf | |
| A30310407MT | 4 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A30310407MT.pdf | |
| T37127-09-0 | 9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T37127-09-0.pdf | |
| RT0805WRC0730KL | RES SMD 30K OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRC0730KL.pdf |