| Manufacturer Part Number: | MALREKB00DC347E00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 450 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00DC347E00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00DC347E00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 450 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 449mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.570" (14.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 2,400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00DC347E00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00DC347E00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00DC347E00K is new and unused, you can buy MALREKB00DC347E00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00DC347E00K.
| 80ZLJ68MT810X12.5 | 68µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | 80ZLJ68MT810X12.5.pdf | |
| LELK2-36572-3-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELK2-36572-3-V.pdf | |
| GMM18DRXI | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | GMM18DRXI.pdf | |
| TC1796256F150EBEKDUMA1 | TriCore™ TC17xx Microcontroller IC 32-Bit 150MHz 2MB (2M x 8) FLASH 416-PBGA (27x27) | TC1796256F150EBEKDUMA1.pdf | |
| LM2798MMX-2.0 | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 2V 1 Output 120mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LM2798MMX-2.0.pdf | |
| PVC6E252C01B00 | 2.5k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Ceramic 1 Turn Side Adjustment | PVC6E252C01B00.pdf | |
| SHSP8M110A | SS TIMR INTERVAL, 8M ADJ, 110VAC | SHSP8M110A.pdf | |
| ERJ-1TNF2002U | RES SMD 20K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-1TNF2002U.pdf | |
| 09652666811 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 09652666811.pdf | |
| SMH100-LPSE-S23-SD-BK | 23 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH100-LPSE-S23-SD-BK.pdf | |
| T37040-07-0 | 7 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37040-07-0.pdf | |
| RCP0505B680RGTP | RES SMD 680 OHM 2% 5W 0505 | RCP0505B680RGTP.pdf | |
| RCP2512W50R0JEB | RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512W50R0JEB.pdf | |
| RN55C2753FB14 | RES 275K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C2753FB14.pdf |