| Manufacturer Part Number: | MALREKB00DC315J00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 880 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00DC315J00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00DC315J00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 150µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 880 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 340mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.570" (14.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 2,400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00DC315J00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00DC315J00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00DC315J00K is new and unused, you can buy MALREKB00DC315J00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00DC315J00K.
| RBB60DYRN-S1355 | CONN CARD EXTEND .050" 60POS | RBB60DYRN-S1355.pdf | |
| 4564R-183J | 18mH Unshielded Inductor 30mA 60 Ohm Max Radial | 4564R-183J.pdf | |
| VI-B1F-EX | CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W | VI-B1F-EX.pdf | |
| VI-B1T-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-B1T-CX-F2.pdf | |
| DP2540-9R | DC/DC CONVERT DUAL 15V 6.4A | DP2540-9R.pdf | |
| GMC43DRYN-S13 | CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND | GMC43DRYN-S13.pdf | |
| 414795-1 | Adapter Coaxial Connector BNC Jack, Female Socket To BNC Jack, Female Socket 50 Ohm | 414795-1.pdf | |
| 87382-430HLF | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 87382-430HLF.pdf | |
| HDM14JT620R | RES 620 OHM 1/4W 5% AXIAL | HDM14JT620R.pdf | |
| MBB02070D5621FRP00 | RES 5.62K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070D5621FRP00.pdf |