| Manufacturer Part Number: | MALREKB00DC247LG0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00DC247LG0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00DC247LG0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 100V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.26 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 190mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.570" (14.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00DC247LG0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00DC247LG0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00DC247LG0K is new and unused, you can buy MALREKB00DC247LG0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00DC247LG0K.
| 0385418507 | CONN RCPT 7POS IN-LINE SLDR | 0385418507.pdf | |
| BAV99WE6327BTSA1 | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 80V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAV99WE6327BTSA1.pdf | |
| S0603-22NF1E | 22nH Unshielded Wirewound Inductor 700mA 220 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | S0603-22NF1E.pdf | |
| 8N3SV76EC-0157CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0157CDI8.pdf | |
| USB5534B-4100JZX | USB Hub Controller USB 3.0 USB Interface 64-QFN (9x9) | USB5534B-4100JZX.pdf | |
| Z0853006PSG | Interface 40-PDIP | Z0853006PSG.pdf | |
| 74FCT162H501CTPVCT | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP | 74FCT162H501CTPVCT.pdf | |
| XC6121D730MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121D730MR-G.pdf | |
| XHGAWT-00-0000-00000LX51 | LED Lighting XLamp® XH-G White, Cool 6000K 2.9V 65mA 130° 2-SMD, No Lead | XHGAWT-00-0000-00000LX51.pdf | |
| VI-B5Z-IV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W | VI-B5Z-IV-F3.pdf | |
| EC2-12NU | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | EC2-12NU.pdf | |
| TV06RF-13-32SB-LC | HD 38999 32C 32#23 SKT PLUG | TV06RF-13-32SB-LC.pdf | |
| TV06DT-25-61SB-LC | TV 61C 61#20 SKT PLUG | TV06DT-25-61SB-LC.pdf | |
| 521075-1 | 9 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.290" (7.37mm) | 521075-1.pdf | |
| 5452591 | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 5452591.pdf |