| Manufacturer Part Number: | MALREKB00DC147XG0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 56.44 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00DC147XG0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00DC147XG0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 56.44 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 47mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.570" (14.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00DC147XG0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00DC147XG0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00DC147XG0K is new and unused, you can buy MALREKB00DC147XG0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00DC147XG0K.
| ECQ-E2335JFW | 3.3µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.406" W (26.00mm x 10.30mm) | ECQ-E2335JFW.pdf | |
| MKP1841347405M | 0.047µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm) | MKP1841347405M.pdf | |
| MKP1840468405M | 0.68µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | MKP1840468405M.pdf | |
| IELK1-31930-4-V | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IELK1-31930-4-V.pdf | |
| RBB05DHLR | CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD | RBB05DHLR.pdf | |
| BT-350.000MCC-T | 350MHz LVDS SO (SAW) Oscillator Surface Mount 2.5V 80mA Enable/Disable | BT-350.000MCC-T.pdf | |
| PCF8574ANE4 | I/O Expander 8 I²C 100kHz 16-PDIP | PCF8574ANE4.pdf | |
| V375A8H300BN | CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W | V375A8H300BN.pdf | |
| 2968001 | CONN TERM BLOCK | 2968001.pdf | |
| DF50-30DP-1V(61) | 30 Positions Header, Shrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | DF50-30DP-1V(61).pdf | |
| PEC01DGBN | 2 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector Through Hole, Right Angle Tin | PEC01DGBN.pdf | |
| 691381000008 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.098" (2.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 691381000008.pdf | |
| 336076-1 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-17 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 336076-1.pdf | |
| CRCW0402390RFKEDHP | RES SMD 390 OHM 1% 1/5W 0402 | CRCW0402390RFKEDHP.pdf |