| Manufacturer Part Number: | MALREKB00BA333CM0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 960 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00BA333CM0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00BA333CM0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 330µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 960 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 228mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00BA333CM0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00BA333CM0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00BA333CM0K is new and unused, you can buy MALREKB00BA333CM0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00BA333CM0K.
| 208600-2 | CON RCPT ASY SZ1 SEAL NO CONT | 208600-2.pdf | |
| SIT9002AI-18N33DD | 1MHz ~ 220MHz LVPECL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 84mA | SIT9002AI-18N33DD.pdf | |
| IRFR024TR | MOSFET N-CH 60V 14A DPAK | IRFR024TR.pdf | |
| MB91F526FWBPMC-GTE1 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 1.0625MB (1.0625M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB91F526FWBPMC-GTE1.pdf | |
| LT6654BMPS6-2.5#TRMPBF | Series Voltage Reference IC ±0.1% 10mA SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | LT6654BMPS6-2.5#TRMPBF.pdf | |
| AS7805ADTR-G1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A TO-252-2 | AS7805ADTR-G1.pdf | |
| NCV4269DWR2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA 20-SOIC | NCV4269DWR2.pdf | |
| ULS-12/5-D48P-C | CONVERTER DC/DC 12V @ 5A POS | ULS-12/5-D48P-C.pdf | |
| 0702800598 | 20 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0702800598.pdf | |
| 811-SS-006-30-006101 | 6 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 811-SS-006-30-006101.pdf | |
| PTN1206E1800BST1 | RES SMD 180 OHM 0.1% 0.4W 1206 | PTN1206E1800BST1.pdf | |
| SFR2500009101JR500 | RES 9.1K OHM 0.4W 5% AXIAL | SFR2500009101JR500.pdf |