| Manufacturer Part Number: | MALREKB00BA322D00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.21 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00BA322D00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00BA322D00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 220µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.21 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 203mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 6,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00BA322D00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00BA322D00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00BA322D00K is new and unused, you can buy MALREKB00BA322D00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00BA322D00K.
| EEA-GA1E220H | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1E220H.pdf | |
| GRT31CR61E475ME01L | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRT31CR61E475ME01L.pdf | |
| TV06B441J-HF | TVS DIODE 440VWM 713VC SMB | TV06B441J-HF.pdf | |
| DSC1033CI1-029.4912T | 29.4912MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 3mA (Typ) Standby (Power Down) | DSC1033CI1-029.4912T.pdf | |
| FDMC6296 | MOSFET N-CH 30V 11.5A LL 8MLP | FDMC6296.pdf | |
| 74FCT3244APGG8 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74FCT3244APGG8.pdf | |
| SN74ALS191ANSRG4 | IC COUNTER BINARY 4B 16SO | SN74ALS191ANSRG4.pdf | |
| RT9166-18GVL | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 300mA SOT-23-3L | RT9166-18GVL.pdf | |
| V150A48E400BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V150A48E400BN3.pdf | |
| RC2012F620CS | RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 | RC2012F620CS.pdf | |
| LJTPQ00RT-17-26PA-014 | LJT 26C 26#20 PIN WALL RECP | LJTPQ00RT-17-26PA-014.pdf | |
| 634-015-268-032 | 15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | 634-015-268-032.pdf | |
| TSW-123-14-S-D | 46 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-123-14-S-D.pdf | |
| OQ19558100J0G | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ19558100J0G.pdf |