| Manufacturer Part Number: | MALREKB00BA122NM0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 90.43 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00BA122NM0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00BA122NM0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2.2µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 90.43 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 23mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00BA122NM0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00BA122NM0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00BA122NM0K is new and unused, you can buy MALREKB00BA122NM0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00BA122NM0K.
| LD031C392KAB2A | 3900pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | LD031C392KAB2A.pdf | |
| GEM44DRUN | CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD | GEM44DRUN.pdf | |
| STPS4030CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 30V 20A Through Hole TO-220-3 | STPS4030CT.pdf | |
| JANTXV1N3044C-1 | Zener Diode 100V 1W ±2% Through Hole DO-41 | JANTXV1N3044C-1.pdf | |
| XSDG23MB | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V Radial | XSDG23MB.pdf | |
| VI-26T-IV | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W | VI-26T-IV.pdf | |
| TVS06RK-21-75PD | 4 (Coax) Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TVS06RK-21-75PD.pdf | |
| MS3116J14-5P | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | MS3116J14-5P.pdf | |
| TVP00RW-13-35AE | TV 22C 22#22D PIN RECP | TVP00RW-13-35AE.pdf | |
| D20419-46 | CONN DSUB PLUG | D20419-46.pdf | |
| 90234-158HLF | 58 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 90234-158HLF.pdf | |
| 1271860000 | 18 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1271860000.pdf |