| Manufacturer Part Number: | MALREKB00BA122N00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 90.43 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00BA122N00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00BA122N00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2.2µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 90.43 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 23mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 6,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00BA122N00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00BA122N00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00BA122N00K is new and unused, you can buy MALREKB00BA122N00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00BA122N00K.
| 08052U100FAT2A | 10pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08052U100FAT2A.pdf | |
| ECW-U2183JC9 | 0.018µF Film Capacitor 250V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1913 (4833 Metric) 0.189" L x 0.130" W (4.80mm x 3.30mm) | ECW-U2183JC9.pdf | |
| MKP385222125JC02G0 | 2200pF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) | MKP385222125JC02G0.pdf | |
| BKAD1-125-30011 | Plug Connector Arinc Crimp 60/60/5W2/// | BKAD1-125-30011.pdf | |
| 1N3264 | Diode Standard 250V 160A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | 1N3264.pdf | |
| MCF51AG96VLF | Coldfire V1 MCF51AG Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MCF51AG96VLF.pdf | |
| ACDA56-51SURKWA | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Anode 1.95V 20mA 0.669" H x 0.492" W x 0.094" D (17.00mm x 12.50mm x 2.40mm) 10-SMD (No Lead) | ACDA56-51SURKWA.pdf | |
| SSR-90-W30M-R11-GK700 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module SSR-90 White, Warm Starboard | SSR-90-W30M-R11-GK700.pdf | |
| PL819.0E2T | Resistive Touch Screen Overlay 19" (482.6mm) Requires Controller | PL819.0E2T.pdf | |
| D38999/20WF35SN | 66 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20WF35SN.pdf | |
| TVP00RL-23-53PA | 53 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVP00RL-23-53PA.pdf | |
| KPT06F14-5PA206 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT06F14-5PA206.pdf | |
| FH12-12S-0.5SH(1)(98) | 12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | FH12-12S-0.5SH(1)(98).pdf | |
| 95615-034LF | 34 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 95615-034LF.pdf |