| Manufacturer Part Number: | MALREKB00AA315CL0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.12 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00AA315CL0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00AA315CL0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 150µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.12 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 134mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00AA315CL0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00AA315CL0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00AA315CL0K is new and unused, you can buy MALREKB00AA315CL0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00AA315CL0K.
| 335MHBS50K2H | 3.3µF Film Capacitor 900V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm) | 335MHBS50K2H.pdf | |
| HTB-26M-R | FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT | HTB-26M-R.pdf | |
| 402F2601XIKT | 26MHz ±10ppm Crystal 8pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 402F2601XIKT.pdf | |
| JANTX1N4569A-1 | Zener Diode 6.4V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JANTX1N4569A-1.pdf | |
| CZRA4743-G | Zener Diode 13V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | CZRA4743-G.pdf | |
| T700083504BY | SCR 800V 550A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209 Variation | T700083504BY.pdf | |
| LTC1272-3ACSW#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-SOIC | LTC1272-3ACSW#TRPBF.pdf | |
| VI-23B-MV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W | VI-23B-MV-F3.pdf | |
| ACC22DTMD-S664 | CONN EDGECARD 44POS .100" | ACC22DTMD-S664.pdf | |
| GTC06CFZ18-1P-B30 | GT 10C 10#16 PIN PLUG | GTC06CFZ18-1P-B30.pdf | |
| PT00A18-11S-027 | PT 11C 11#16 SKT RECP | PT00A18-11S-027.pdf | |
| CTVP00RW-25-29JC-LC | CTV 29C 29#16 SKT RECP | CTVP00RW-25-29JC-LC.pdf | |
| 1776511 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1776511.pdf | |
| TNPU0805475RAZEN00 | RES SMD 475 OHM 0.05% 1/8W 0805 | TNPU0805475RAZEN00.pdf |