| Manufacturer Part Number: | MALREKB00AA210JL0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 13.26 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00AA210JL0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00AA210JL0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 13.26 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 56mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00AA210JL0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00AA210JL0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00AA210JL0K is new and unused, you can buy MALREKB00AA210JL0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00AA210JL0K.
| GRT32EC81C476ME13L | 47µF 16V Ceramic Capacitor X6S 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRT32EC81C476ME13L.pdf | |
| WMF2P33K-F | 0.33µF Film Capacitor 125V 250V Polyester Axial 0.543" Dia x 1.260" L (13.80mm x 32.00mm) | WMF2P33K-F.pdf | |
| M39003/09-0007 | 270µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 50 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-0007.pdf | |
| DF06S-E3/45 | RECTIFIER BRIDGE 1AMP 600V DFS | DF06S-E3/45.pdf | |
| SI7228DN-T1-GE3 | MOSFET 2N-CH 30V 26A PPAK 1212-8 | SI7228DN-T1-GE3.pdf | |
| CDRH3D11NP-330NC | 33µH Shielded Inductor 410mA 822 mOhm Max Nonstandard | CDRH3D11NP-330NC.pdf | |
| X9409WS24ZT1 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-SOIC | X9409WS24ZT1.pdf | |
| PIC18F27J53-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F27J53-I/SO.pdf | |
| UCC27424PE4 | IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8DIP | UCC27424PE4.pdf | |
| LTC1623CS8#PBF | IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-SOIC | LTC1623CS8#PBF.pdf | |
| LM8365BALMFX45 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | LM8365BALMFX45.pdf | |
| LT3060HTS8-5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 100mA TSOT-23-8 | LT3060HTS8-5#TRPBF.pdf | |
| MTMS7700T38 | Visible Emitter 770nm (x6) 1.6V (x6) 50mA (x6) TO-5-8 Metal Can | MTMS7700T38.pdf | |
| PNP10VJT-91-180R | RES 180 OHM 10W 5% AXIAL | PNP10VJT-91-180R.pdf |