| Manufacturer Part Number: | MALREKB00AA168J00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 19.5 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00AA168J00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00AA168J00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6.8µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 19.5 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 46mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 7,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00AA168J00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00AA168J00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00AA168J00K is new and unused, you can buy MALREKB00AA168J00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00AA168J00K.
| EET-HC2E471KA | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 353 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | EET-HC2E471KA.pdf | |
| C1608C0G2E102K080AA | 1000pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G2E102K080AA.pdf | |
| 1808CC563KAT1A | 0.056µF 630V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808CC563KAT1A.pdf | |
| 1808AC103KATBE | 10000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808AC103KATBE.pdf | |
| CWR26HK336KCFB\TR | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2214 (5634 Metric) 800 mOhm 0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm) | CWR26HK336KCFB\TR.pdf | |
| 2035-23-SM-RPLF | GDT 230V 15% 5KA SURFACE MOUNT | 2035-23-SM-RPLF.pdf | |
| MC10E104FNR2 | AND/NAND Gate Configurable 5 Circuit 10 Input (2, 2, 2, 2, 2) Input 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10E104FNR2.pdf | |
| 9-1393139-5 | RELAY | 9-1393139-5.pdf | |
| RN73C2A105RBTDF | RES SMD 105 OHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A105RBTDF.pdf | |
| PV75W18-11S | 11 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PV75W18-11S.pdf | |
| 09330062656 | Male Insert 4+2+Ground Position Push In | 09330062656.pdf |