| Manufacturer Part Number: | MALREKB00AA122L00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 48.23 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00AA122L00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00AA122L00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2.2µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 100V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 48.23 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 26mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 7,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00AA122L00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00AA122L00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00AA122L00K is new and unused, you can buy MALREKB00AA122L00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00AA122L00K.
| 50NSKV2.2M5X5.5 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 50NSKV2.2M5X5.5.pdf | |
| MKP383243100JFP2B0 | 4300pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | MKP383243100JFP2B0.pdf | |
| M39006/22-0551H | 68µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 30V Axial 0.312" Dia x 0.704" L (7.92mm x 17.88mm) | M39006/22-0551H.pdf | |
| RBB06DYRN | CONN CARD EXTEND .050" 6POS | RBB06DYRN.pdf | |
| GCA14DTBI | CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD | GCA14DTBI.pdf | |
| BT-187.500MBC-T | 187.5MHz LVDS SO (SAW) Oscillator Surface Mount 3.3V 80mA Enable/Disable | BT-187.500MBC-T.pdf | |
| HM50-332KLF | 3.3mH Unshielded Inductor 200mA 6.56 Ohm Max Axial | HM50-332KLF.pdf | |
| 8N4QV01KG-1134CDI | VCXO IC 100MHz, 156.25MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1134CDI.pdf | |
| LMC555CN | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) IC 3MHz 8-DIP (0.300", 7.62mm) | LMC555CN.pdf | |
| LTC4235CUFD-1#PBF | Hot Swap Controller, Monitor 2 Channel General Purpose 20-QFN (5x4) | LTC4235CUFD-1#PBF.pdf | |
| LTC3414MPFE#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 4A 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LTC3414MPFE#PBF.pdf | |
| AA0402FR-0732K4L | RES SMD 32.4K OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-0732K4L.pdf | |
| 1061144000 | Coupler Fiber Optic Connector MPO Receptacle To MPO Receptacle Panel Mount, Snap-In | 1061144000.pdf | |
| 0436500624 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Surface Mount Tin | 0436500624.pdf | |
| T38078-01-0 | 1 Circuit Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38078-01-0.pdf |