| Manufacturer Part Number: | MALREKA05PB247L00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.26 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05PB247L00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05PB247L00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 100V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.26 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 222mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 3,600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05PB247L00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05PB247L00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05PB247L00K is new and unused, you can buy MALREKA05PB247L00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05PB247L00K.
| UFW1J220MDD1TD | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1J220MDD1TD.pdf | |
| RCE5C1H820J0A2H03B | 82pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCE5C1H820J0A2H03B.pdf | |
| AQ12EM2R4CAJME | 2.4pF 150V Ceramic Capacitor M 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ12EM2R4CAJME.pdf | |
| SMCJ7.5A-HRAT7 | TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC | SMCJ7.5A-HRAT7.pdf | |
| BZX79-B9V1,133 | Zener Diode 9.1V 400mW ±2% Through Hole ALF2 | BZX79-B9V1,133.pdf | |
| IMC1812EB6R8K | 6.8µH Unshielded Wirewound Inductor 285mA 1.2 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | IMC1812EB6R8K.pdf | |
| VI-B0B-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W | VI-B0B-MX-B1.pdf | |
| RMCF1206JT130R | RES SMD 130 OHM 5% 1/4W 1206 | RMCF1206JT130R.pdf | |
| 882-70-068-20-001101 | 68 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 882-70-068-20-001101.pdf | |
| 207444-4 | 18 Positions Header, Shrouded Connector 0.197" (5.00mm) Through Hole Gold | 207444-4.pdf | |
| 2013620-1 | CONN SOCKET PGA ZIF 989POS GOLD | 2013620-1.pdf | |
| 1757462 | 24 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1757462.pdf | |
| RC14JT8K20 | RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL | RC14JT8K20.pdf |