| Manufacturer Part Number: | MALREKA05KL515D00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 40 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05KL515D00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05KL515D00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 15000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 3.656A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05KL515D00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05KL515D00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05KL515D00K is new and unused, you can buy MALREKA05KL515D00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05KL515D00K.
| C941U152MZWDBAWL20 | 1500pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | C941U152MZWDBAWL20.pdf | |
| 40E1C5.5 | FUSE CRTRDGE 40A 5.5KVAC NON STD | 40E1C5.5.pdf | |
| RSQ015P10TR | MOSFET P-CH 100V 1.5A TSMT6 | RSQ015P10TR.pdf | |
| PSMN005-55B,118 | MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK | PSMN005-55B,118.pdf | |
| XCR3064XL-6VQG44C | IC CPLD 64MC 5.5NS 44VQFP | XCR3064XL-6VQG44C.pdf | |
| MAX735CSA+ | Buck-Boost Switching Regulator IC Negative Fixed -5V 1 Output 275mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX735CSA+.pdf | |
| VI-J0D-EY | CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W | VI-J0D-EY.pdf | |
| VI-J1F-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VI-J1F-EY-F2.pdf | |
| UAL5-0R1F8 | RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 7.5W | UAL5-0R1F8.pdf | |
| RC2010FK-071K05L | RES SMD 1.05K OHM 1% 3/4W 2010 | RC2010FK-071K05L.pdf | |
| PT06A-8-4S(025) | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06A-8-4S(025).pdf | |
| 97-3107B20-7SW-417-940 | AB 8C 8#16 SKT PLUG | 97-3107B20-7SW-417-940.pdf | |
| 10-244014-7S | Circular Connector | 10-244014-7S.pdf | |
| TXR40AB90-1208AI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M18x1 13, C | TXR40AB90-1208AI.pdf | |
| RSMF2FB64R9 | RES METAL OX 2W 64.9 OHM 1% AXL | RSMF2FB64R9.pdf |