| Manufacturer Part Number: | MALREKA05KK447H00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05KK447H00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05KK447H00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4700µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 3.272A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05KK447H00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05KK447H00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05KK447H00K is new and unused, you can buy MALREKA05KK447H00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05KK447H00K.
| 381LX393M016A042 | 39000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX393M016A042.pdf | |
| BFC246926563 | 0.056µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC246926563.pdf | |
| MBR30H45CT-E3/45 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Through Hole TO-220-3 | MBR30H45CT-E3/45.pdf | |
| 1330-42K | 8.2µH Unshielded Inductor 160mA 2.7 Ohm Max Nonstandard | 1330-42K.pdf | |
| LTC2152CUJ-12#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 40-QFN (6x6) | LTC2152CUJ-12#TRPBF.pdf | |
| T2527N038-6AQ | 0/1 Receiver 8-TSSOP | T2527N038-6AQ.pdf | |
| ZXRE125FFTA | Shunt Voltage Reference IC ±3% 20mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ZXRE125FFTA.pdf | |
| 3266Y-1-501R | 500 Ohm 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Top Adjustment | 3266Y-1-501R.pdf | |
| CA3106E28-15SXBA176 | 35 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | CA3106E28-15SXBA176.pdf | |
| BTFW20R-3RSTAE1LF | 20 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold | BTFW20R-3RSTAE1LF.pdf | |
| 0878321620 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 0878321620.pdf | |
| 800-10-041-10-001101 | 41 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 800-10-041-10-001101.pdf |