| Manufacturer Part Number: | MALREKA05JS510D00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05JS510D00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05JS510D00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 3.176A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.320" (33.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05JS510D00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05JS510D00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05JS510D00K is new and unused, you can buy MALREKA05JS510D00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05JS510D00K.
| C1210C471KBRACTU | 470pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C1210C471KBRACTU.pdf | |
| VJ0805D6R8BXAAP | 6.8pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D6R8BXAAP.pdf | |
| 8N3DV85FC-0182CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz, 698.8123MHz 6-CLCC | 8N3DV85FC-0182CDI8.pdf | |
| MAX1082ACUE+T | 10 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 16-TSSOP | MAX1082ACUE+T.pdf | |
| NCP4680DSQ25T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 150mA SC-70 | NCP4680DSQ25T1G.pdf | |
| C48-10R22Y55S10-402 | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | C48-10R22Y55S10-402.pdf | |
| 10112684-G03-12ULF | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 10112684-G03-12ULF.pdf | |
| 350-80-126-01-666101 | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 350-80-126-01-666101.pdf | |
| 317-83-122-41-005101 | 22 Position Socket Connector 0.070" (1.78mm) Through Hole Gold | 317-83-122-41-005101.pdf | |
| 0387104803 | 3 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387104803.pdf | |
| YC164-JR-07270KL | RES ARRAY 4 RES 270K OHM 1206 | YC164-JR-07270KL.pdf |