| Manufacturer Part Number: | MALREKA05JG468D00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05JG468D00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05JG468D00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6800µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.577A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05JG468D00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05JG468D00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05JG468D00K is new and unused, you can buy MALREKA05JG468D00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05JG468D00K.
| K471M15X7RK5TH5 | 470pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K471M15X7RK5TH5.pdf | |
| BFC233914684 | 0.68µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) | BFC233914684.pdf | |
| 8016960000 | GDT 24V 10% DIN RAIL | 8016960000.pdf | |
| MSFC110-16 | SCR Module 1600V Series Connection - SCR/Diode Screw Mount Module | MSFC110-16.pdf | |
| 0819-74K | 120µH Unshielded Molded Inductor 54.5mA 16 Ohm Max Axial | 0819-74K.pdf | |
| INTV-DINT-XM-U3 | Lattice Programmable Products LatticeCORE™ License | INTV-DINT-XM-U3.pdf | |
| RT1206FRE0710R5L | RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRE0710R5L.pdf | |
| MPSL-1100-28-DS-4X9GKY | CONN EDGE DUAL .100 DIP 56POS | MPSL-1100-28-DS-4X9GKY.pdf | |
| CIR030AF-14SA-7S-F80-T112 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CIR030AF-14SA-7S-F80-T112.pdf | |
| ACC02E-14S-2S(003) | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | ACC02E-14S-2S(003).pdf | |
| CA3102E24-7SYBF80 | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E24-7SYBF80.pdf | |
| BACC63BV14F15SNH | 15 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV14F15SNH.pdf | |
| HIF3BA-40PA-2.54DS(82) | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | HIF3BA-40PA-2.54DS(82).pdf | |
| XMAR-02VF-1-S(N) | 2 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.098" (2.50mm) | XMAR-02VF-1-S(N).pdf |