| Manufacturer Part Number: | MALREKA05JG310N00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05JG310N00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05JG310N00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.99 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 564mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05JG310N00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05JG310N00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05JG310N00K is new and unused, you can buy MALREKA05JG310N00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05JG310N00K.
| 1812CA471MAT1A | 470pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812CA471MAT1A.pdf | |
| T495D156K035ZTE260 | 15µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2917 (7343 Metric) 260 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T495D156K035ZTE260.pdf | |
| GCM18DRSH-S288 | CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND | GCM18DRSH-S288.pdf | |
| TIP32A-BP | TRANS PNP 60V 3A TO-220 | TIP32A-BP.pdf | |
| STL90N6F7 | MOSFET N-CH 60V 90A F7 8PWRFLAT | STL90N6F7.pdf | |
| MAX505BEWG+T | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 24-SOIC W | MAX505BEWG+T.pdf | |
| LZ4-00MA00-0000 | LED Lighting Color - Red, Green, Blue, Amber (RGBA) 624nm Red, 525nm Green, 457nm Blue, 593nm Amber 8-SMD, No Lead Exposed Pad | LZ4-00MA00-0000.pdf | |
| VI-J4X-EZ | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W | VI-J4X-EZ.pdf | |
| VE-23Y-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VE-23Y-EW-F3.pdf | |
| DPD120010-Z6P-DK | 12V 1W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPD120010-Z6P-DK.pdf | |
| D38999/24MJ37SE-LC | CTV 39C 39#16 SKT J/N RECP | D38999/24MJ37SE-LC.pdf | |
| NPPN042FJFN-RC | 8 Position Header Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | NPPN042FJFN-RC.pdf | |
| PAT0805E3832BST1 | RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/5W 0805 | PAT0805E3832BST1.pdf | |
| 9T08052A2210BAHFT | RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 | 9T08052A2210BAHFT.pdf |