| Manufacturer Part Number: | MALREKA05FG468B00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05FG468B00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05FG468B00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6800µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 6.3V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.129A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05FG468B00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05FG468B00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05FG468B00K is new and unused, you can buy MALREKA05FG468B00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05FG468B00K.
| CX1210MKX7R9BB104 | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CX1210MKX7R9BB104.pdf | |
| MDL-V-2/10-R | FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG | MDL-V-2/10-R.pdf | |
| 5KP33-E3/54 | TVS DIODE 33VWM 59VC P600 | 5KP33-E3/54.pdf | |
| 0752354743 | CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD | 0752354743.pdf | |
| 10124085-21000LF | 12S HPCE CTB VH W/LATCH | 10124085-21000LF.pdf | |
| LTC6957IMS-1#TRPBF | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 300MHz 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC6957IMS-1#TRPBF.pdf | |
| ILD615-4X009T | Optoisolator Transistor Output 5300Vrms 2 Channel 8-SMD | ILD615-4X009T.pdf | |
| SST-90-W40S-F11-GL501 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) SST-90 White, Neutral Square | SST-90-W40S-F11-GL501.pdf | |
| RPS900E | 900 Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Wirewound 225W Solder Lug | RPS900E.pdf | |
| 97-3108A22-8SX | AB 2C 2#12 SKT PLUG | 97-3108A22-8SX.pdf | |
| 0449141201 | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole Tin | 0449141201.pdf | |
| PAT0603E1000BST1 | RES SMD 100 OHM 0.1% 0.15W 0603 | PAT0603E1000BST1.pdf |