| Manufacturer Part Number: | MALREKA05FE433D00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05FE433D00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05FE433D00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3300µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.686A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05FE433D00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05FE433D00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05FE433D00K is new and unused, you can buy MALREKA05FE433D00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05FE433D00K.
| BFC241776204 | 0.62µF Film Capacitor 63V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm) | BFC241776204.pdf | |
| FDU8882 | MOSFET N-CH 30V 55A I-PAK | FDU8882.pdf | |
| HF1008R-122H | 1.2µH Unshielded Inductor 320mA 1.45 Ohm Max Nonstandard | HF1008R-122H.pdf | |
| OPA743NA/250G4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA743NA/250G4.pdf | |
| MC74VHCT573ADWG | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-SOIC | MC74VHCT573ADWG.pdf | |
| LT3741IFE#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 20-TSSOP-EP | LT3741IFE#TRPBF.pdf | |
| VI-23K-IV-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-23K-IV-S.pdf | |
| V48A12M500BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W | V48A12M500BL2.pdf | |
| BACC63DB17-26PAH | BACC 26C 26#20 PIN PLUG SS | BACC63DB17-26PAH.pdf | |
| 351-80-111-00-017101 | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 351-80-111-00-017101.pdf | |
| HV15308000J0G | 15 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | HV15308000J0G.pdf | |
| RNF12FTC110R | RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL | RNF12FTC110R.pdf | |
| RSMF12GTR100 | RES MO 1/2W 0.1 OHM 2% AXIAL | RSMF12GTR100.pdf |