| Manufacturer Part Number: | MALREKA05FE347J00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 280 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05FE347J00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05FE347J00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 280 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.098A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05FE347J00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05FE347J00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05FE347J00K is new and unused, you can buy MALREKA05FE347J00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05FE347J00K.
| SDQ12-R47-R | Shielded 2 Coil Inductor Array 1.96µH Inductance - Connected in Series 490nH Inductance - Connected in Parallel 32.5 mOhm DC Resistance (DCR) - Parallel 2.78A Nonstandard | SDQ12-R47-R.pdf | |
| 2150-03F | 820nH Unshielded Molded Inductor 1.67A 110 mOhm Max Axial | 2150-03F.pdf | |
| DPA424R | DPA-Switch® Converter, Power Over Ethernet and Telecom Applications Voltage Regulator IC 1 Output TO-263-7C | DPA424R.pdf | |
| CXA1830-0000-000N0HU257F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1830 White, Cool Square | CXA1830-0000-000N0HU257F.pdf | |
| HSC19DRAN-S734 | CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB | HSC19DRAN-S734.pdf | |
| CTV06RQW-23-6SC | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RQW-23-6SC.pdf | |
| GTC02E-24-27P | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | GTC02E-24-27P.pdf | |
| 07-0501-30 | CONN SOCKET SIP 7POS TIN | 07-0501-30.pdf | |
| 0395350510 | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 0395350510.pdf | |
| RT0805WRE07536RL | RES SMD 536 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRE07536RL.pdf | |
| RN50C2702FRSL | RES 27K OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C2702FRSL.pdf |