| Manufacturer Part Number: | MALREKA05DE210P00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05DE210P00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05DE210P00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 26.5 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 115mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05DE210P00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05DE210P00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05DE210P00K is new and unused, you can buy MALREKA05DE210P00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05DE210P00K.
| 251R14S750JV4T | 75pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) | 251R14S750JV4T.pdf | |
| 0769901010 | IMPACT ORTHO 5X10 UNGUIDED DC AS | 0769901010.pdf | |
| ECC40DRMN-S288 | CONN EDGECARD 80POS .100" | ECC40DRMN-S288.pdf | |
| MPIA4040R1-4R7-R | 4.7µH Shielded Wirewound Inductor 1.8A 180 mOhm Max Nonstandard | MPIA4040R1-4R7-R.pdf | |
| 9LPRS142AGLF | IC CLK GEN PC MAIN 64TSSOP | 9LPRS142AGLF.pdf | |
| EPM7256AEFC256-10N | IC CPLD 256MC 10NS 256FBGA | EPM7256AEFC256-10N.pdf | |
| SN74HC244PWE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74HC244PWE4.pdf | |
| 74AHCT1G32GW-Q100, | OR Gate IC 1 Channel 5-TSSOP | 74AHCT1G32GW-Q100,.pdf | |
| ST1L08PUR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.5 V ~ 4 V 800mA 8-DFN (2x3) | ST1L08PUR.pdf | |
| OPIA402BTU | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-SOP (2.54mm) | OPIA402BTU.pdf | |
| VE-213-IW-S | CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W | VE-213-IW-S.pdf | |
| VI-23N-IW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-23N-IW-F4.pdf | |
| 3040-00-18-02 | PCB TRANSITION CONNECTOR .100" | 3040-00-18-02.pdf | |
| 0014562039 | 3 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26 AWG | 0014562039.pdf |