| Manufacturer Part Number: | MALREKA05DD347F00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 400 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05DD347F00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05DD347F00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 400 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 740mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.708" (18.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05DD347F00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05DD347F00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05DD347F00K is new and unused, you can buy MALREKA05DD347F00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05DD347F00K.
| MALREKE05DE222S00K | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 9.043 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKE05DE222S00K.pdf | |
| VY2221K29Y5SG6TV5 | 220pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5S Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | VY2221K29Y5SG6TV5.pdf | |
| T21-4-7.50A-01-31C-V | CIR BRKR MAG-HYDR 7.5A TOGGLE | T21-4-7.50A-01-31C-V.pdf | |
| 82V3355EDG | IC PLL WAN SYNC ETHERNET 64TQFP | 82V3355EDG.pdf | |
| ADM1025ARQ | PC's, PDA's Interface 16-QSOP | ADM1025ARQ.pdf | |
| S29GL256S90DHI023 | IC FLASH 256MBIT 90NS 64FBGA | S29GL256S90DHI023.pdf | |
| SD014EVK | CLC014 - Interface, Cable Equalizer Evaluation Board | SD014EVK.pdf | |
| MCR03ERTF3832 | RES SMD 38.3K OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03ERTF3832.pdf | |
| T 3650 000 | 14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | T 3650 000.pdf | |
| TVS07RS-23-55B | TV 55C 55#20 SKT J/N RECP | TVS07RS-23-55B.pdf | |
| 647016-9 | 9 Position Rectangular Plug Connector IDC Gold 22 AWG | 647016-9.pdf | |
| 325305-10-0 | 10 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 325305-10-0.pdf | |
| 997226 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 997226.pdf |