| Manufacturer Part Number: | MALREKA05DD210X00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05DD210X00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05DD210X00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 26.5 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 115mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.708" (18.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05DD210X00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05DD210X00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05DD210X00K is new and unused, you can buy MALREKA05DD210X00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05DD210X00K.
| SMQ400VS181M22X35T2 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.382 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMQ400VS181M22X35T2.pdf | |
| RCA32DTMI | CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD | RCA32DTMI.pdf | |
| CLF10040T-1R0N-H | 1µH Shielded Wirewound Inductor 12A 5.7 mOhm Nonstandard | CLF10040T-1R0N-H.pdf | |
| ER1641-623JS | 62µH Shielded Molded Inductor 180mA 2.44 Ohm Max Axial | ER1641-623JS.pdf | |
| MT29F256G08CBHBBJ4-3R:B | MLC 256G 32GX8 VBGA | MT29F256G08CBHBBJ4-3R:B.pdf | |
| KB02KW01-5C-JC | LED Panel Indicator Red Diffused 1.9V 30mA Round with Flat Top, 11.60mm Solder Lug | KB02KW01-5C-JC.pdf | |
| VI-23L-CV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | VI-23L-CV-F3.pdf | |
| AMC60DREN-S13 | CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND | AMC60DREN-S13.pdf | |
| MS27468T17B26HB-LC | 26 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS27468T17B26HB-LC.pdf | |
| TST04AS00 | CONN SHROUD FOR 4POS RCPT W/PIN | TST04AS00.pdf | |
| 0387790016 | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Quick Connect Tabs | 0387790016.pdf |