| Manufacturer Part Number: | MALREKA05DC222M00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 9.05 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05DC222M00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05DC222M00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 22µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 160V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 9.05 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 156mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.570" (14.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05DC222M00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05DC222M00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05DC222M00K is new and unused, you can buy MALREKA05DC222M00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05DC222M00K.
| CGA4F4X7T2W153K085AA | 0.015µF 450V Ceramic Capacitor X7T 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4F4X7T2W153K085AA.pdf | |
| MXPLAD6.5KP64AE3 | TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD | MXPLAD6.5KP64AE3.pdf | |
| ECC31DCCD-S189 | CONN EDGECARD 62POS .100" | ECC31DCCD-S189.pdf | |
| RCM28DTMI-S189 | CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD | RCM28DTMI-S189.pdf | |
| ECX-L32CM-155.520 | OSC 155.52MHZ 3.3V LVDS SMD | ECX-L32CM-155.520.pdf | |
| ISL28107FUZ-T13 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-MSOP | ISL28107FUZ-T13.pdf | |
| SP6201EM5-L-1-5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 200mA SOT-23-5 | SP6201EM5-L-1-5.pdf | |
| 5510206003F | LED Circuit Board Indicator 3 Wide Green (x 3) Diffused, Tinted 2.1V 10mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5510206003F.pdf | |
| 3224G-1-102G | 1k Ohm 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Side Adjustment | 3224G-1-102G.pdf | |
| 3262W-1-202 | 2k Ohm 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Top Adjustment | 3262W-1-202.pdf | |
| VE-J7N-EZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W | VE-J7N-EZ-F1.pdf | |
| UTS610E98S | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | UTS610E98S.pdf | |
| 3209675 | 4 Position Terminal Block Blue Plug Connection 5.2mm | 3209675.pdf | |
| PHP00805H3741BST1 | RES SMD 3.74K OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805H3741BST1.pdf |