| Manufacturer Part Number: | MALREKA05DC210O00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.5 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05DC210O00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05DC210O00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 350V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 26.5 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 107mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.570" (14.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05DC210O00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05DC210O00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05DC210O00K is new and unused, you can buy MALREKA05DC210O00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05DC210O00K.
| MAL205648222E3 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 73 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205648222E3.pdf | |
| AHD226M35D16B | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9.8 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | AHD226M35D16B.pdf | |
| SMCJ7.5A-M3/9AT | TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB | SMCJ7.5A-M3/9AT.pdf | |
| MPLAD15KP51CA | TVS DIODE 51VWM 82.4VC PLAD | MPLAD15KP51CA.pdf | |
| EMC17DREH-S93 | CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET | EMC17DREH-S93.pdf | |
| ECC35DJWN | CONN EDGECARD 70POS .100X.200 | ECC35DJWN.pdf | |
| ASTX-H11-B-32.000MHZ-I25-T | 32MHz HCMOS TCXO Oscillator Surface Mount 2.5V 6mA Enable/Disable | ASTX-H11-B-32.000MHZ-I25-T.pdf | |
| LTC2952CUF#PBF | Power Supply Controller Push Button, On/Off Controller 20-QFN (4x4) | LTC2952CUF#PBF.pdf | |
| MAX17036GTL+ | Quick-PWM™ Controller, Intel IMVP-6.5™ SV, XE Voltage Regulator IC 1 Output 40-TQFN-EP (5x5) | MAX17036GTL+.pdf | |
| KCACH217OPAL | Protective Lens White, Diffused 180° Seoul®Acrich2 175W Screw | KCACH217OPAL.pdf | |
| ACC61DTKD-S288 | CONN EDGECARD 122POS .100" | ACC61DTKD-S288.pdf | |
| BACC63CB18-11S6 | 11 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | BACC63CB18-11S6.pdf | |
| 044 104 10004 02 | 4 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | 044 104 10004 02.pdf | |
| 88797-452HLF | 52 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 88797-452HLF.pdf | |
| 77083333P | RES ARRAY 4 RES 33K OHM 8SIP | 77083333P.pdf |