| Manufacturer Part Number: | MALREKA05BA133N00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05BA133N00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05BA133N00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3.3µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60.3 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 48mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 6,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05BA133N00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05BA133N00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05BA133N00K is new and unused, you can buy MALREKA05BA133N00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05BA133N00K.
| UPW0J102MPD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPW0J102MPD.pdf | |
| NP1500SCT3G | THYRISTOR 140V 100A SMB | NP1500SCT3G.pdf | |
| SL28PCIE10ALCT | IC CLOCK PCIE GEN2 4CH 32QFN | SL28PCIE10ALCT.pdf | |
| 8N4Q001LG-0093CDI | Clock Oscillator IC 737.28MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0093CDI.pdf | |
| HCF4073M013TR | AND Gate IC 3 Channel 14-SO | HCF4073M013TR.pdf | |
| ASM25DTAD | CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD | ASM25DTAD.pdf | |
| BACC63BN12C12P7 | 12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | BACC63BN12C12P7.pdf | |
| D38999/26MB35HB | 13 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26MB35HB.pdf | |
| 2-104257-3 | 24 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 2-104257-3.pdf | |
| A-TB500-OQ04CV | 4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | A-TB500-OQ04CV.pdf | |
| RC2512FK-0710K7L | RES SMD 10.7K OHM 1% 1W 2512 | RC2512FK-0710K7L.pdf | |
| CRCW060324K9FKTB | RES SMD 24.9K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060324K9FKTB.pdf |