| Manufacturer Part Number: | MALREKA05BA133M00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 60.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05BA133M00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05BA133M00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3.3µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 160V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60.3 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 45mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 6,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05BA133M00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05BA133M00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05BA133M00K is new and unused, you can buy MALREKA05BA133M00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05BA133M00K.
| RCB56DHRD-S621 | CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 | RCB56DHRD-S621.pdf | |
| 416F44033AST | 44MHz ±30ppm Crystal Series 100 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F44033AST.pdf | |
| LAL03TB680K | 68µH Unshielded Inductor 100mA 5.8 Ohm Max Axial | LAL03TB680K.pdf | |
| ADSP-BF702BCPZ-4 | IC DSP LP 256KB L2SR 88LFCSP | ADSP-BF702BCPZ-4.pdf | |
| TC74VHC139FTELM | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-TSSOP | TC74VHC139FTELM.pdf | |
| ADP7105ARDZ-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.22 V ~ 19 V 500mA 8-SOIC-EP | ADP7105ARDZ-R7.pdf | |
| FAN2511S285X | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 100mA SOT-23-5 | FAN2511S285X.pdf | |
| MS3106F32-2P | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3106F32-2P.pdf | |
| N7E50-M516TH-50-WF | 50 Position Card Connector CompactFlash® - Type I, II Surface Mount, Right Angle Gold | N7E50-M516TH-50-WF.pdf | |
| 929815-01-29-EU | 58 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929815-01-29-EU.pdf | |
| 150-80-642-00-106101 | 42 Position DIP, DIL - Header Connector Male Pin Tin | 150-80-642-00-106101.pdf | |
| 2809296 | WIRING BRIDGE | 2809296.pdf | |
| AT1206DRD07357KL | RES SMD 357K OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRD07357KL.pdf | |
| RT0603WRE0722KL | RES SMD 22K OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRE0722KL.pdf | |
| RP73D2B25R5BTG | RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RP73D2B25R5BTG.pdf |