| Manufacturer Part Number: | MALREKA05AA310E00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.12 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05AA310E00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05AA310E00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.12 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 181mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 7,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05AA310E00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05AA310E00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05AA310E00K is new and unused, you can buy MALREKA05AA310E00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05AA310E00K.
| VJ0805A331JXAMC | 330pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805A331JXAMC.pdf | |
| 1206AC682KAT1A | 6800pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 1206AC682KAT1A.pdf | |
| CG33.0L | GDT 3000V 5KA THROUGH HOLE | CG33.0L.pdf | |
| SMBG48CAHE3/52 | TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB | SMBG48CAHE3/52.pdf | |
| HBM18DRKH-S13 | CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND | HBM18DRKH-S13.pdf | |
| 416F380XXCTR | 38MHz ±15ppm Crystal 6pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F380XXCTR.pdf | |
| SCRH123-680 | 68µH Shielded Inductor 1.28A 354 mOhm Max Nonstandard | SCRH123-680.pdf | |
| HW-SPAR3A-SK-UNI-G-J | Spartan®3A FPGA, XC3S700A-FG484 Spartan®-3A FPGA Evaluation Board | HW-SPAR3A-SK-UNI-G-J.pdf | |
| WSLT2512R1300FEB | RES SMD 0.13 OHM 1% 1W 2512 | WSLT2512R1300FEB.pdf | |
| 2-1734839-0 | 20 Position FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | 2-1734839-0.pdf | |
| RP73D1J267KBTG | RES SMD 267K OHM 0.1% 1/10W 0603 | RP73D1J267KBTG.pdf | |
| RG3216V-1501-P-T1 | RES SMD 1.5K OHM 0.02% 1/4W 1206 | RG3216V-1501-P-T1.pdf | |
| PNP7WVJR-73-0R75 | RES 0.75 OHM 7W 5% AXIAL | PNP7WVJR-73-0R75.pdf |