| Manufacturer Part Number: | MALREKA05AA247F00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.95 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05AA247F00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05AA247F00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.95 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 131mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 7,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05AA247F00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05AA247F00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05AA247F00K is new and unused, you can buy MALREKA05AA247F00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05AA247F00K.
| SM5S24AHE3/2D | TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO218AB | SM5S24AHE3/2D.pdf | |
| DSC1001AI2-018.4320 | 18.432MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001AI2-018.4320.pdf | |
| S8X8TS1RP | SCR 800V 800mA Sensitive Gate Surface Mount SOT-223 | S8X8TS1RP.pdf | |
| MILS1812-105K | 1mH Shielded Inductor 60mA 55 Ohm Max Nonstandard | MILS1812-105K.pdf | |
| 74LCX257MTCX | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | 74LCX257MTCX.pdf | |
| XC6121A229MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A229MG-G.pdf | |
| MBC150-1024G | AC/DC CONVERTER 24V 150W | MBC150-1024G.pdf | |
| C48-10R20-16P6-402 | 16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | C48-10R20-16P6-402.pdf | |
| C48-10R18-31S-106 | 26500 31C 31#20 SKT RECP | C48-10R18-31S-106.pdf | |
| EM10715000J0G | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 45° Free Hanging (In-Line) | EM10715000J0G.pdf | |
| RT2512CKB07374RL | RES SMD 374 OHM 0.25% 3/4W 2512 | RT2512CKB07374RL.pdf | |
| CRA12E083160RJTR | RES ARRAY 4 RES 160 OHM 2012 | CRA12E083160RJTR.pdf | |
| RT1430B6TR7 | RES NTWRK 18 RES 60 OHM 27LBGA | RT1430B6TR7.pdf |