| Manufacturer Part Number: | MALREKA05AA147L00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 22.6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA05AA147L00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA05AA147L00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4.7µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 100V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 22.6 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 50mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 7,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA05AA147L00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA05AA147L00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA05AA147L00K is new and unused, you can buy MALREKA05AA147L00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA05AA147L00K.
| MAL203831221E3 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203831221E3.pdf | |
| VJ0805D201KXXAR | 200pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D201KXXAR.pdf | |
| M20R104K1-F | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm) | M20R104K1-F.pdf | |
| 1N4750A G | Zener Diode 27V 1W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4750A G.pdf | |
| HM66-30120LFTR13 | 12µH Shielded Wirewound Inductor 840mA 131.6 mOhm Max Nonstandard | HM66-30120LFTR13.pdf | |
| XC5VLX110T-1FFG1738CES | IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA | XC5VLX110T-1FFG1738CES.pdf | |
| MAX6389XS20D1-T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SC-70-4 | MAX6389XS20D1-T.pdf | |
| TPS82130EVM-720 | TPS82130 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | TPS82130EVM-720.pdf | |
| BACC63CU17D35SN | BACC 55C 55#22D SKT REC CAD OD | BACC63CU17D35SN.pdf | |
| M80-4000000FG-02-32A-00-000 | 2 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Gold 12 AWG | M80-4000000FG-02-32A-00-000.pdf | |
| OSTVJ222150 | 22 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | OSTVJ222150.pdf | |
| ERJ-S12F14R3U | RES SMD 14.3 OHM 1% 3/4W 1812 | ERJ-S12F14R3U.pdf | |
| Y1365V0191BT9R | RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8SOIC | Y1365V0191BT9R.pdf |