| Manufacturer Part Number: | MALREKA00PB410BL0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 370 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00PB410BL0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00PB410BL0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 6.3V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 370 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 581mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00PB410BL0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00PB410BL0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00PB410BL0K is new and unused, you can buy MALREKA00PB410BL0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00PB410BL0K.
| UMV1H010MFD | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1H010MFD.pdf | |
| B43457C4478M3 | 4700µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43457C4478M3.pdf | |
| DAC8831ICRGYRG4 | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-VQFN (3.5x3.5) | DAC8831ICRGYRG4.pdf | |
| MAX98355BEWL+T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 9-WLP | MAX98355BEWL+T.pdf | |
| S70FL01GSDPMFV011 | IC FLASH MEM 1024MBIT 16SOIC | S70FL01GSDPMFV011.pdf | |
| TPS92550TZ/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 450mA TO-PMOD-7 | TPS92550TZ/NOPB.pdf | |
| VI-26L-CW | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-26L-CW.pdf | |
| RC1005F12R1CS | RES SMD 12.1 OHM 1% 1/16W 0402 | RC1005F12R1CS.pdf | |
| ABB55DHND | CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD | ABB55DHND.pdf | |
| APSEPB6E2 | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder | APSEPB6E2.pdf | |
| MS27467T15F18SBL | 18 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | MS27467T15F18SBL.pdf | |
| 42299-2 | 0.205" (5.21mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 42299-2.pdf |