| Manufacturer Part Number: | MALREKA00PB347D00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00PB347D00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00PB347D00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 560 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 476mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 3,600 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00PB347D00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00PB347D00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00PB347D00K is new and unused, you can buy MALREKA00PB347D00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00PB347D00K.
| 219-3-1-62F-7-9-20 | CIR BRKR MAG-HYDR 20A 600VAC | 219-3-1-62F-7-9-20.pdf | |
| RGP02-20E-M3/54 | DIODE 0.5A 2000V 300NS DO-204AL | RGP02-20E-M3/54.pdf | |
| 10AX115N2F40I1SG | IC FPGA 600 I/O 1517FCBGA | 10AX115N2F40I1SG.pdf | |
| MPC8535AVTAKG | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 600MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8535AVTAKG.pdf | |
| CAT874-80ULGT3 | Power Supply Controller Power Supply Controller 6-ULLGA (1.45x1) | CAT874-80ULGT3.pdf | |
| 3294-15SURC/S400-A7 | Red 624nm LED Indication - Discrete 2V Radial | 3294-15SURC/S400-A7.pdf | |
| VE-26B-EV-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W | VE-26B-EV-S.pdf | |
| TV06RW-17-35JB | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06RW-17-35JB.pdf | |
| 61083-082400LF | 80 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | 61083-082400LF.pdf | |
| 770027-1 | 6 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.250" (6.35mm) | 770027-1.pdf | |
| 0395133320 | 20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0395133320.pdf | |
| PRG3216P-3480-D-T5 | RES SMD 348 OHM 1W 1206 WIDE | PRG3216P-3480-D-T5.pdf | |
| 9T06031A18R7BAHFT | RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A18R7BAHFT.pdf |