| Manufacturer Part Number: | MALREKA00PB168NN0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 29.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00PB168NN0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00PB168NN0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 6.8µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 29.3 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 76mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00PB168NN0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00PB168NN0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00PB168NN0K is new and unused, you can buy MALREKA00PB168NN0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00PB168NN0K.
| EKMG350ELL471MJ16S | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG350ELL471MJ16S.pdf | |
| SIT8924AA-72-33E-25.000000D | OSC XO 3.3V 25MHZ OE | SIT8924AA-72-33E-25.000000D.pdf | |
| 8N4Q001LG-0018CDI8 | Clock Oscillator IC 212.5MHz, 250MHz, 300MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001LG-0018CDI8.pdf | |
| MAX6751KA46+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-8 | MAX6751KA46+T.pdf | |
| 5591101802F | LED Panel Indicator Red Diffused 50° 1.7V 7mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) | 5591101802F.pdf | |
| VE-JNZ-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VE-JNZ-IX-S.pdf | |
| GMC60DRXN-S734 | CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD | GMC60DRXN-S734.pdf | |
| 1440041 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw Gold | 1440041.pdf | |
| CA3106F36-5P | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106F36-5P.pdf | |
| D38999/26MH35PE-LC | CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN | D38999/26MH35PE-LC.pdf | |
| 0022104048 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 0022104048.pdf | |
| 0380090398 | STRIP MARKER 15 STD | 0380090398.pdf | |
| YK40124030J0G | 24 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK40124030J0G.pdf | |
| 1850920000 | 6 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.400" (10.16mm) Vertical Through Hole | 1850920000.pdf | |
| 9873-0-67-80-02-27-10-0 | Pin Receptacle Connector 0.040" ~ 0.050" (1.02mm ~ 1.27mm) No Tail Solder | 9873-0-67-80-02-27-10-0.pdf |