| Manufacturer Part Number: | MALREKA00KK447H00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4700µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00KK447H00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00KK447H00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4700µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 3.272A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00KK447H00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00KK447H00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00KK447H00K is new and unused, you can buy MALREKA00KK447H00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00KK447H00K.
| C1206C822JAGACAUTO | 8200pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C822JAGACAUTO.pdf | |
| 155PMB850KS | 1.5µF Film Capacitor 500V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 1.673" L x 1.319" W (42.50mm x 33.50mm) | 155PMB850KS.pdf | |
| 501LBK-ADAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 8.9mA Enable/Disable | 501LBK-ADAF.pdf | |
| ISL43L122IRZ-T | 2 Circuit IC Switch 1:1 250 mOhm 8-TDFN (3x3) | ISL43L122IRZ-T.pdf | |
| MC34074VP | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-PDIP | MC34074VP.pdf | |
| CTS100LVEL32DG | IC CLK DIVIDER 2 LVPECL | CTS100LVEL32DG.pdf | |
| SN74LVC3G04DCTR | Inverter IC 3 Channel SM8 | SN74LVC3G04DCTR.pdf | |
| RCL0406140KFKEA | RES SMD 140K OHM 1/4W 0604 WIDE | RCL0406140KFKEA.pdf | |
| GBA.3S.250.FN | CONN LOCKWASHER FOR S SERIES | GBA.3S.250.FN.pdf | |
| 745131-1 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 745131-1.pdf | |
| 1843282 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1843282.pdf | |
| PFS35-27RF1 | RES SMD 27 OHM 1% 35W TO263 DPAK | PFS35-27RF1.pdf |