| Manufacturer Part Number: | MALREKA00KK347M00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 420 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00KK347M00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00KK347M00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 160V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 420 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.434A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00KK347M00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00KK347M00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00KK347M00K is new and unused, you can buy MALREKA00KK347M00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00KK347M00K.
| MKP385510016JI02W0 | 1µF Film Capacitor 110V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) | MKP385510016JI02W0.pdf | |
| ER4-80N6SR | SWITCH COMP HANDLE RED/YELLOW | ER4-80N6SR.pdf | |
| V150RA8 | VARISTOR 150V 1.2KA ENCASED | V150RA8.pdf | |
| ICS650R-14LF | IC NETWORKING SYSTEM CLK 20-SSOP | ICS650R-14LF.pdf | |
| EPM2210F256C3N | IC CPLD 1700MC 7NS 256FBGA | EPM2210F256C3N.pdf | |
| EFM32TG210F32-QFN32 | ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 32-QFN (6x6) | EFM32TG210F32-QFN32.pdf | |
| PIC24F16KL402-E/SO | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SOIC | PIC24F16KL402-E/SO.pdf | |
| PROG-CCCD | Easy-Mark™ - Labeling Software | PROG-CCCD.pdf | |
| MS3108E14S-7PW | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3108E14S-7PW.pdf | |
| CA06EW22-2PB15 | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA06EW22-2PB15.pdf | |
| 910222 | Terminal Block Connector 3 Position Feed Through Beige 12-22 AWG | 910222.pdf | |
| 2352-4-01-44-00-00-07-0 | PC Pin Terminal Connector Through Hole Silver 0.094" (2.39mm) Dia | 2352-4-01-44-00-00-07-0.pdf | |
| RT0805DRD0712R1L | RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRD0712R1L.pdf |