| Manufacturer Part Number: | MALREKA00KK310P00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.65 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00KK310P00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00KK310P00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.65 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 546mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00KK310P00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00KK310P00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00KK310P00K is new and unused, you can buy MALREKA00KK310P00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00KK310P00K.
| C1608X7R1C224K080AC | 0.22µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1C224K080AC.pdf | |
| F339MX231531MCM2B0 | 0.015µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | F339MX231531MCM2B0.pdf | |
| GSC25DRTH | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | GSC25DRTH.pdf | |
| US6U37TR | MOSFET N-CH 30V 1.5A TUMT6 | US6U37TR.pdf | |
| IRFPC50A | MOSFET N-CH 600V 11A TO-247AC | IRFPC50A.pdf | |
| SML-LXL8047USBCTR3 | LED Lighting Color TitanBrite™ Blue 454nm (Typ) 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | SML-LXL8047USBCTR3.pdf | |
| RG1005P-563-B-T5 | RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-563-B-T5.pdf | |
| AC0201FR-071K5L | RES SMD 1.5K OHM 1% 1/20W 0201 | AC0201FR-071K5L.pdf | |
| AMC13DRYN-S734 | CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD | AMC13DRYN-S734.pdf | |
| BACC63CT25-35SB | BACC 128C 128#22D SKT PLUG NI | BACC63CT25-35SB.pdf | |
| 78548-220HLF | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 78548-220HLF.pdf | |
| 316-93-119-41-006000 | 19 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-93-119-41-006000.pdf | |
| 1955772 | 5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 1955772.pdf | |
| OSTEH152160 | 15 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | OSTEH152160.pdf | |
| RG1005P-3651-B-T5 | RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005P-3651-B-T5.pdf |