| Manufacturer Part Number: | MALREKA00JS268X00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.9 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00JS268X00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00JS268X00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 68µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.9 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 488mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.320" (33.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00JS268X00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00JS268X00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00JS268X00K is new and unused, you can buy MALREKA00JS268X00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00JS268X00K.
| 53D621F100HJ6 | 620µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D621F100HJ6.pdf | |
| MKP386M540070JT2 | 4µF Film Capacitor 420V 700V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 1.732" L x 1.181" W (44.00mm x 30.00mm) | MKP386M540070JT2.pdf | |
| 3500-K20-1A | CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 80VDC | 3500-K20-1A.pdf | |
| 15KPA200A | TVS DIODE 200VWM 319.1VC AXIAL | 15KPA200A.pdf | |
| GCM43DCCH | CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD | GCM43DCCH.pdf | |
| 56822432323F | LED Circuit Board Indicator 4 High x 3 Wide Green, Yellow (x 12) Tinted 2.1V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 56822432323F.pdf | |
| VI-B3L-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VI-B3L-EY-B1.pdf | |
| VI-21Y-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-21Y-CY-S.pdf | |
| CTVS01RF15-35P | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVS01RF15-35P.pdf | |
| CN0966B24G57S6Y040 | 26500 2#12 55#20 S TH PLUG LC | CN0966B24G57S6Y040.pdf | |
| M55342E11B100DRTI | RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0402 | M55342E11B100DRTI.pdf |