| Manufacturer Part Number: | MALREKA00JS247P00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.65 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00JS247P00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00JS247P00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.65 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 384mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.320" (33.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00JS247P00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00JS247P00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00JS247P00K is new and unused, you can buy MALREKA00JS247P00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00JS247P00K.
| B43504A9686M80 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.29 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9686M80.pdf | |
| EKMH201VSN681MA25S | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 366 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VSN681MA25S.pdf | |
| K820J15C0GH5TL2 | 82pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K820J15C0GH5TL2.pdf | |
| UP050SL 200J-KEC | 20pF 50V Ceramic Capacitor SL Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050SL 200J-KEC.pdf | |
| 334MWR630K | 0.33µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Axial 0.531" Dia x 1.339" L (13.50mm x 34.00mm) | 334MWR630K.pdf | |
| HM2P67PDA3C0N9 | MPAC 5R ST PF HDR | HM2P67PDA3C0N9.pdf | |
| 501AAM-ACAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 6.5mA Enable/Disable | 501AAM-ACAF.pdf | |
| S-1313A16-M5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 200mA SOT-23-5 | S-1313A16-M5T1U3.pdf | |
| MIC5393-SSYMT-T5 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3.3V 150mA 6-TDFN (1.2x1.2) | MIC5393-SSYMT-T5.pdf | |
| VI-2VN-IX | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VI-2VN-IX.pdf | |
| VI-BWL-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-BWL-IW-B1.pdf | |
| GPM80B | AC/DC CNVRTR 5V +/-12V -5V 80W | GPM80B.pdf | |
| RMA49DRMH | CONN EDGECARD 98POS .125 SQ WW | RMA49DRMH.pdf | |
| CSC06A01680RGPA | RES ARRAY 5 RES 680 OHM 6SIP | CSC06A01680RGPA.pdf |