| Manufacturer Part Number: | MALREKA00JL515C00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 50 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00JL515C00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00JL515C00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 15000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 10V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 3.284A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.476" (37.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00JL515C00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00JL515C00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00JL515C00K is new and unused, you can buy MALREKA00JL515C00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00JL515C00K.
| 02016C102KAT2A | 1000pF 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 02016C102KAT2A.pdf | |
| C322C102J2G5CA | 1000pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C102J2G5CA.pdf | |
| GCM31DCMD-S288 | CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND | GCM31DCMD-S288.pdf | |
| ASEMB-8.000MHZ-LY-T | 8MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 16mA Standby (Power Down) | ASEMB-8.000MHZ-LY-T.pdf | |
| S4006VS2 | SCR 400V 6A Sensitive Gate Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak) | S4006VS2.pdf | |
| LQP02TQ6N2H02D | 6.2nH Unshielded Thick Film Inductor 220mA 1.3 Ohm Max 01005 (0402 Metric) | LQP02TQ6N2H02D.pdf | |
| 8N4DV85EC-0033CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0033CDI8.pdf | |
| VE-B3F-CV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VE-B3F-CV-F4.pdf | |
| VE-JV2-MZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W | VE-JV2-MZ-B1.pdf | |
| MAX1640EVKIT | MAX1640 - Power Management, Battery Charger Evaluation Board | MAX1640EVKIT.pdf | |
| PT02E22-55S-025 | PT 55C 55#20 SKT RECP | PT02E22-55S-025.pdf | |
| 85106RM2255S50 | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | 85106RM2255S50.pdf | |
| TVP00RQF-23-6PE-LC | TV 6C 6#8(QUAD) PIN RECP | TVP00RQF-23-6PE-LC.pdf | |
| RG1608N-7152-B-T5 | RES SMD 71.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608N-7152-B-T5.pdf |