| Manufacturer Part Number: | MALREKA00JG447E00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00JG447E00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00JG447E00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4700µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.448A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00JG447E00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00JG447E00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00JG447E00K is new and unused, you can buy MALREKA00JG447E00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00JG447E00K.
| MAL201363471E3 | 470µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201363471E3.pdf | |
| R71VI41004030M | 1µF Film Capacitor 250V 520V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm) | R71VI41004030M.pdf | |
| R76UR24704030J | 0.047µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm) | R76UR24704030J.pdf | |
| BFC2373EE184MD | 0.18µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC2373EE184MD.pdf | |
| ORT82G5-3FN680C | IC FPGA 372 I/O 680FBGA | ORT82G5-3FN680C.pdf | |
| S29GL512S11FHB023 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 64BGA | S29GL512S11FHB023.pdf | |
| XC6122C528ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122C528ER-G.pdf | |
| UCC2813D-0 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-SOIC | UCC2813D-0.pdf | |
| CTVS07RF-19-18PC | 18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVS07RF-19-18PC.pdf | |
| DJT10F25-29BN | 29 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | DJT10F25-29BN.pdf | |
| 0350230014 | 14 Position Rectangular Housing Connector Board-In Natural 0.079" (2.00mm) | 0350230014.pdf | |
| 0387106219 | 19 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387106219.pdf |