| Manufacturer Part Number: | MALREKA00JG422FG0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 110 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00JG422FG0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00JG422FG0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2200µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 110 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.032A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00JG422FG0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00JG422FG0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00JG422FG0K is new and unused, you can buy MALREKA00JG422FG0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00JG422FG0K.
| BZA868AL,115 | TVS DIODE 6.8VWM 5TSSOP | BZA868AL,115.pdf | |
| 0071.1841.T2 | VARISTOR 283V 3.5KA DISC 10MM | 0071.1841.T2.pdf | |
| 2EZ9.1D2/TR12 | Zener Diode 9.1V 2W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ9.1D2/TR12.pdf | |
| PIC16F1783-E/SO | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SOIC | PIC16F1783-E/SO.pdf | |
| XPEWHT-L1-R250-00BE6 | LED Lighting XLamp® XP-E White, Warm 3500K 3.05V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPEWHT-L1-R250-00BE6.pdf | |
| VE-B6Z-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VE-B6Z-CX-F2.pdf | |
| VI-24R-IV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W | VI-24R-IV-F1.pdf | |
| VOF-280-15 | DC/DC CONVERTER 15V 168W | VOF-280-15.pdf | |
| GTC06F18-20P-B30 | GT 5C 5#16 PIN PLUG | GTC06F18-20P-B30.pdf | |
| 926781-01-12-EU | 12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 926781-01-12-EU.pdf | |
| ADIP14-G-LC | 14 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Black IDC Through Hole | ADIP14-G-LC.pdf | |
| SSQ-146-03-S-D | 92 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | SSQ-146-03-S-D.pdf |